Solidární síť Chceme bydlet! svolává na 6. prosince demonstraci proti spekulantům s byty

Posted on

Spekulace s nemovitým majetkem firmy Dolfin v Brně aktuálně ohrožuje více než sto rodin s dětmi. Na ochranu nájemníků vznikla iniciativa Chceme bydlet!, která upozorňuje, že se velké množství lidí může již od Nového roku octnout na ulici. Na 6. prosince od 17:30 svolává demonstraci.

Shromáždění započne v parku na ulici Vlhká, následovat bude pochod na Moravské náměstí k sídlu firmy Dolfin (Dolfin R.E. – Zábrdovice 1, s.r.o.), odkud bude pokračovat na Novou Radnici. Do protestu se zapojí i sami obyvatelé ohrožených domů. Podpořila jej ombudsmanka Anna Šabatová.

Situace se dotýká nájemníků v domech na Vlhké, Francouzské, Bratislavské a Staré ulici. Již od léta se dozvídají, že budou muset opustit svoje byty, jelikož se je vlastník rozhodl prodat firmě s těžko dohledatelnou sktrukturou, která sídlí v Amsterodamu. Nájemníci jsou v permanentní nejistotě, vedení firmy s nimi nekomunikuje. Prozatím není v silách města krizi řešit.

„Situace si žádá silnou občanskou reakci. Firma Dolfin RE vystavovala dlouhou dobu obyvatele domů nejistotě, nyní je uvrhla do neřešitelné bytové krize. Nedopustíme, aby zájem firmy odepřel rodinám možnost nalézt jiné bydlení,“ vysvětluje Miriam Kanioková, mluvčí iniciativy Chceme bydlet!.

Většina nájemníků dlouhou dobu dostává pouze krátkodobé nájemní smlouvy, většinou na tři měsíce. Žijí v neopravených domech, do kterých firma Dolfin neinvestovala téměř nic kromě některých oprav placených z veřejných prostředků získaných z evropských fondů. Za byty ve špatném stavu jsou nuceni platit vysoké nájmy ženoucí je do dluhů. Zato zisky firmy dál odcházejí do daňových rájů. Rodiny nemají moc možností, kam jít.

Postavení nájemníků je dlouho oslabováno jak nedostatečnou legislativní úpravou, tak i praktickým jednáním pronajímatelů. Případ firmy Dolfin ohrožující přímo svým jednáním osudy stovky rodin s dětmi je v poslední době nejkřiklavějším důkazem faktu, že být nájemníkem znamená často zažívat velkou nejistotu. Solidární síť Chceme bydlet! rovněž upozorňuje, že podobného jednání se dopouští velké množství pronajímatelů, kteří čistě v zájmu zisku bezohledně ohrožují základní jistoty občanů.

„Zájmy ohrožených lidí nikdo nehájí. Proto jsme se rozhodli podpořit všechny dotčené nájemníky a město, které se snaží nenadálou situaci řešit. Jeho úsilí však musí směřovat k poskytnutí běžného bydlení, nikoli k provizornímu řešení,“ upozorňuje mluvčí Alena Augustová.

Do podobných situací se dostává mnoho dalších lidí v Ostravě, v Praze, v Ústí nad Labem a dalších městech. Týká se nejen lidí ve vyloučených lokalitách, ale všech, kterým schází dostupné bydlení. Iniciativa Chceme bydlet! pokládá bydlení za základní právo. Riziko ztráty bydlení se týká všech občanů České republiky.

Iniciativu Chceme bydlet! podpořila ombudsmanka Anna Šabatová:
„Sto dvacet rodin, kterým končí nájemní smlouvy, je v bezvýchodné situaci. Zkušenosti i šetření Kanceláře veřejného ochránce práv ukazují, že pro Romy je mnohem náročnější pronajmout si byt. Bydlení v azylových domech a na ubytovnách má pro rodiny mnoho negativních důsledků a nevyplatí se ani státu, který je výrazně dotuje v příspěvcích na bydlení. Samospráva by měla napnout všechny síly k vyjednávání se soukromým majitelem a měla by také rodinám, které přijdou o bydlení, pomoci.“

Demonstraci Chceme bydlet! organizují dobrovolníci a dobrovolnice různých názorů, věku i zaměření. Solidární síť aktivně propojuje všechny, kterým není lhostejná bytová politika a ty, kteří jsou sami ohroženi bytovou nouzí. Náklady na akci financují z vlastních zdrojů. Akce není organizována žádnou politickou stranou či hnutím a nemá za cíl jakoukoliv politickou stranu či hnutí propagovat.

Kolektiv Chceme bydlet!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *