Iniciativa Chceme bydlet! dosáhla prvního úspěchu, v protestu však pokračuje

Posted on

Více než stovce brněnských rodin hrozí, že se začátkem příštího roku octnou na ulici. Na jejich obranu vznikla iniciativa Chceme bydlet!, která ohlásila na 6. prosince průvod městem. Po zveřejnění konání demonstrace zaznamenala první úspěch: zástupce společnosti, která plánuje obyvatele vystěhovat, začal komunikovat jak s iniciativou, tak s městem. Dosud přitom mlčel.

Vladimír Loukota, jednatel společnosti Fidurock Brno zaslal iniciativě Chceme bydlet! v pondělí e-mail, v němž popírá, že by se před Vánoci měly octnout rodiny z jeho domů na ulici. Slibuje také vést jednání se sociálním odborem magistrátu. Obyvatelé domů v ulicích Stará, Vlhká, Bratislavská a Francouzská však mají oprávněné důvody se nadále obávat, že přijdou o střechu nad hlavou, aniž by měli možnost najít si nové bydlení.

Vladimír Loukota v e-mailu píše: „Naše společnost má jistý podnikatelský záměr, který je ale dlouhodobý a v žádném případě nezakládá záměr hromadného ukončování nájemních vztahů.“ Podle členů iniciativy svým vyjádřením potvrzuje jejich prvotní obavy: společnost Fidurock Brno, která domy odkoupila od firmy Dolfin R.E. se současnými nájemníky nepočítá.

Je jen otázkou, v jak velkých vlnách bude společnost obyvatele vystěhovávat. Mnoho z nich uzavřené nájemní smlouvy pouze na tři měsíce. Ty vyprší již od Nového roku, některé potom v březnu,“ uvádí mluvčí iniciativy Miriam Kanioková.

Iniciativa Chceme bydlet! proto nadále trvá na svých požadavcích, přestože započatou komunikaci hodnotí jako pokrok. Firma Dolfin domy dosud zanedbávala a nájemníkům nebyla schopna poskytnout nájemní smlouvu s obvyklou dobou pronájmu. Rodinám obnovovala smlouvy pouze po třech měsících, a právě proto nejsou nyní dostatečně chráněny před náhlým vystěhováním. Podle iniciativy by měla být nájemníkům zajištěna šance nalézt alespoň srovnatelné bydlení.

V městských bytech je standardem roční nájemní smlouva, protože krátkodobé smlouvy uvrhávají nájemníky do nejistoty. I pokud bude firma vystěhovávat nájemníky postupně v průběhu příštího půlroku, pro město bude obtížné zajistit jim bydlení,“ dodává členka iniciativy Alena Augustová.

Bytovou krizi by měl sociální odbor řešit na jednání se zástupci firmy, které má proběhnout v nejbližších dnech. Již nyní je ale zřejmé, že společnost Dolfin při uzavírání nájemních smluv nerespektuje zákon. Nájemní smlouvy obsahují ustanovení ohledně způsobu vyklizení bytu, která jsou v rozporu s občanským zákoníkem.To ilustruje i následující událost z tohoto týdne: na dveře jednoho z bytů v domě na Bratislavské 35 umístil vlastník upozornění o vystěhování. Nájemníkovi, který nebyl zrovna přítomen, nechal majitel byt vyklidit a vyměnit zámek. Svévolné vyklizení bytu ze strany pronajímatele porušuje domovní svobodu a pokládá se tak za protiprávní. Nájemníka může z bytu totiž vyklidit pouze soudní exekutor nebo soudní vykonavatel a to na základě pravomocného rozsudku soudu anebo předem sepsaného notářského zápisu, kterým bylo dáno svolení k exekuci.

Iniciativu Chceme bydlet! zatím podpořila ombudsmanka Anna Šabatová či organizace brněnský Sokol 1. Solidární demonstrace se uskuteční v úterý 6. prosince od 17:30 v parku v ulici Vlhká. Průvod pak bude pokračovat k sídlu firmy Dolfin R.E. a následně se přesune k Nové Radnici.

Akci organizují dobrovolníci a dobrovolnice různých názorů, věku i zaměření. Solidární síť aktivně propojuje všechny, kterým není lhostejná bytová politika a ty, kteří jsou sami ohroženi bytovou nouzí. Náklady na akci financují z vlastních zdrojů. Akce není organizována žádnou politickou stranou či hnutím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *