Brněnská Armáda spásy porušuje práva nájemníků a vlastní byty pronajímá draze

Posted on

Podle nájemní smlouvy, kterou má k dispozici iniciativa Chceme bydlet!, pronajímá Armáda spásy v domě na Staňkově ulici byty za cenu 150 korun za metr čtvereční. V téže smlouvě navíc našli členové iniciativy řadu vážných rozporů se zákonem.

         Obyvatelům tohoto domu se kupříkladu zakazuje poskytnout komukoli nocleh  bez předchozího  souhlasu majitele. To konkrétně znamená i zákaz nechat v bytě přespat rodinnou návštěvu. Dále mají nájemníci hlásit jakoukoli nepřítomnost delší než tři dny. A v dalším ustanovení si Armáda spásy například vyhrazuje široké právo ke vstupu do bytu a provádění prohlídek. „Požadavky, se kterými jsme se zde setkali, jsou v rozporu s občanským zákoníkem a pravidly pro nájem bytů. Obyvatelé na Staňkově uzavřeli standardní nájemní smlouvy a nelze po nich něco takového požadovat,” vysvětluje mluvčí iniciativy Chceme bydlet! Václav Krajňanský. A varuje: „Časté a neodůvodněné vstupování do bytů, zvlášť pokud by se skutečně dělo bez přítomnosti nájemníků, může být i trestným činem porušování domovní svobody.”

         Armáda spásy ve smlouvách uvádí, že pronájmy poskytuje v rámci projektu Prevence bezdomovectví. Podle veškerých veřejných zdrojů je tento projekt postaven tak, že Armáda spásy získá do pronájmu byty od třetích stran. Její klienti se v rámci projektu v těchto bytech nejprve stávají pouze podnájemníky. Pokud po dobu dvou let řádně plati nájemné, tak by jim měl byt následně být nabídnut ke klasickému pronájmu přímo od vlastníka. To ale z principu v  domě na Staňkově ulici nelze.

         Armáda spásy i městský portál sociálních služeb uvádí pouze to, že v Brně byly pro tento program dohodou s městskými částmi vyčleněny byty na ulicích Bratislavská a Francouzská, jeden v MČ Královo pole. V nich platí klienti této služby 49 korun za metr čtvereční. Ve vlastním domě na Staňkově ulici, o kterém se nikde veřejně nezmiňuje, si Armáda spásy účtuje trojnásobnou částku než v obecních tzv. tréninkových bytech.

         Iniciativa už měsíc poukazuje mimo jiné na problém s řetězením krátkodobých nájemních smluv. Ukazuje se, že nejde o problém jen u velkých realitních investorů. I obyvatelé domu na Staňkově ulici mají smlouvu prodlužovanou po pouhých dvou měsících. „Byznys s chudobou, za který považujeme hlavně předražené – ze státního rozpočtu doplácené – nájmy, krátkodobé nájemní smlouvy a porušování práv nájemníků, se zjevně může dotýkat taky poskytovatelů sociálních služeb,” komentuje Krajňanský.

         Iniciativa Chceme bydlet! proto dnes zasílá dopis národnímu řediteli sociálních služeb Armády spásy Janu Františku Krupovi, oblastnímu řediteli Davidu Jersákovi a metodikovi Armády Spásy Antonínovi Plachému, ve kterém přesně popisuje, které odstavce nájemní smlouvy jsou v rozporu s občanským zákoníkem. V dopise žádá vysvětlení vysoké ceny nájmu oproti poskytnutým městským bytům, nápravu nájemních smluv a vyjasnění fungování principu projektu Prevence bezdomovectví v domě, který je ve vlastnictví Armády spásy.

         „Chceme věřit, že se jedná o naprosto výjimečný exces jen jedné pobočky Armády spásy, kterou jinak považujeme za zásadního aktéra řešení bezdomovectví v České republice. Naším cílem v žádném případě není poškodit organizaci jako celek. Rozhodně ale žádáme nápravu a vysvětlení toho, co se ve službě Prevence bezdomovectví na Staňkově ulici děje,” apeluje mluvčí Václav Krajňanský.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *